Ačkoli je dnes trh zásoben výrobky oděvního průmyslu v obrovském rozsahu, největší podíl počtu kusů dámských svršků čítají páry bot. Každá žena jich má v průměru minimálně dvacet. Proč tomu tak je, dosud nikdo nedokázal spolehlivě zodpovědět. Mezi nimi kralují především lodičky, ty bývají nejoblíbenější a nejvíce elegantní společenskou obuví.
Historie lodiček sahá až do starověku
Lodičky jsou dnes neodmyslitelnou součástí dámského šatníku. Dokážou být mimořádně svůdné a rafinované, přesto jsou velice konvenčním společenským prvkem již řadu let. Jejich historie sahá až do doby francouzského krále, milovníka dokonalých tvarů a výstřednosti, Ludvíka XIV. Tehdy v druhé polovině patnáctého století střevíce obouvali především muži vysokého postavení, ovšem nepohrdly jimi ani významné osobnosti ženského pohlaví, např. Kateřina Medicejská.
Prvním střevíčkům, které výrazně připomínaly současné dámské lodičky, předcházely boty na vyšším podpatku již ve starověkém Egyptě, nosily je převážně prostitutky. Byly nesmírně žádané už jen proto, že opticky prodlužovaly nohy o několik centimetrů a daly vyniknout i svůdnému dámskému kotníku, který byl již tehdy považován za sex symbol a vyjádření ženskosti. Podpatek byl ostatně prvkem sexuálního chtíče i ve středověku a tato zvyklost se přenesla až do současnosti.
Podpatkový zákon
Ne vždy se však podpatkům dařilo, na severoamerickém kontinentu byly jistý čas považovány za nástroj ďábla a tito blázniví vymítači se nezdráhali uzákonit zákaz vyšších podpatků, jehož porušení se trestalo velmi krutě – upálením na hranici za čarodějnictví.
Tato doba je již naštěstí dávno za námi, v polovině devatenáctého století se opět dostaly do módy zvýšené opěry paty a započalo se s výrobou zúžených patníků jako součásti obuvi připomínající tvar malého plavidla. Od roku 1865 se již vyráběly na pásových linkách a začaly být dostupné pro ženy na celém světě. O jejich velké rozšíření se zasloužil především známý módní tvůrce Christian Dior.