O tom, že ÄlovÄ›k nesmà usednout za volant automobilu opilý, và snad každý. A každému je také jasné, proÄ to tak je. NabÃzà se vÅ¡ak otázka, zda je skuteÄnÄ› nutné, aby v krvi nemÄ›l ani zbytky alkoholu. Koneckonců, v řadÄ› zemà je urÄitá hladina, obvykle do 0,4 promile, tolerována. U nás tomu vÅ¡ak tak nenÃ, a pokud vám pÅ™i kontrole naměřà byÅ¥ 0,1 promile, Äekajà vás potÞe.
Â
Â
To se samozÅ™ejmÄ› setkává s kritikou. Mnozà řÃkajÃ, že malé množstvà alkoholu ÄlovÄ›ka nijak neovlivňuje. Nenà tedy důvod, proÄ jej nepovolit. Takto to totiž znamená, že si nemůžete dát ani douÅ¡ek piva, což nÄ›kterým lidem vadÃ.
Â
Je pravdou, že toto opatÅ™enà bylo zavedeno v dobÄ›, kdy jeÅ¡tÄ› neexistovaly tak pÅ™esné testy, jako máme dnes. V tehdejÅ¡Ã dobÄ› pouze ukázaly, zda nÄ›jaký alkohol v krvi máte, Äi nikoliv. Hodnotu jste se nedozvÄ›dÄ›li. Bylo tedy na mÃstÄ› pÅ™ijmout zákon, který jakékoliv množstvà alkoholu zakázal.
Â
Â
Od té doby vÅ¡ak technologie znaÄnÄ› pokroÄila a policisté nynà majà k dispozici pomÄ›rnÄ› pÅ™esné měřicà pÅ™Ãstroje. Ty dovedou změřit hladinu alkoholu i s pÅ™esnostà na setinu promile. Když tedy toto vezmeme v úvahu, nebylo by na Äase zákon upravit? Je pravdou, že urÄité skupiny lidà po tom volajÃ.
Â
Zde vÅ¡ak narážÃme na dalÅ¡Ã pÅ™ekážku. Ano, je sice pravda, že naÅ¡e technologie pokroÄila, ale zároveň také pokroÄilo naÅ¡e poznánà lidského tÄ›la. A zjistilo se, že již i stopové množstvà alkoholu v krvi dokáže ovlivnit schopnost soustÅ™edÄ›nà a také rychlost reakcà – a to jsou vÄ›ci, které jsou pro bezpeÄné Å™Ãzenà nezbytné.
Â
Ve svÄ›tle tÄ›chto objevů je pak jasné, že politika nulové tolerance zůstává zachována. Nikdo totiž nestojà o to, aby se pÅ™ihodila dopravnà nehoda jen proto, že se Å™idiÄ jednoho z vozidel pÅ™ed jÃzdou trochu napil a nepoÄkal, až mu vÅ¡echny stopy alkoholu z tÄ›la zcela vyprchajÃ. Proto je dobré se snažit nÄ›Äemu takovému za každou cenu zabránit.