Dnes stále mezi nejpoužívanější typy žárovek patří klasické vláknové, nebo také wolframové typy. A to i přesto, že se už dneska neprodávají. V dobách, kdy byly běžně k dostání, se jednalo o nejlevnější zdroje světla na trhu. Jeden kus se dal pořídit i za dvacet korun, což se zdá jako super cena, ovšem má to jeden velký háček. Vláknové žárovky totiž vytvářejí až příliš mnoho tepla. Tento efekt pak razantním způsobem snižuje jejich životnost, což by vzhledem k pořizovací ceně ani moc nevadilo, ale hlavně, jedná se o velkého žrouta elektřiny, a to už vadí mnohem více.
Moderní řešení
Naštěstí existují i jiné zdroje světla, které jsou sice poněkud dražší, ale zároveň mnohem úspornější. Mezi nejpoužívanější úsporné žárovky rozhodně patří LED žárovky, které postrádají prakticky všechny neduhy svých předchůdkyň. Díky moderním technologiím se jen minimálně zahřívají a tudíž se neničí. Většina typů dokáže běžně svítit i dvacet tisíc hodin. U speciálních LEDek pak výrobci garantují životnost až třicet tisíc hodin. Jejich největším plusem je však spořivost, která je skutečně ohromující. Spotřeba vláknové žárovky oproti moderní LEDce je až šestinásobná.
Více žárovek, větší úspora
Abyste skutečně ušetřili, musíte se nejprve trochu plácnout přes kapsu. Čím více totiž LED žárovek nakoupíte a nainstalujete, tím více pak ušetříte. Zn to krásně, ale musíte se připravit na vyšší výdaje. Moderní typ spořivých žárovek totiž nepatří mezi nejlevnější a za čtyři kousky klidně můžete dát i tisíc korun. Zdá se to jako mnoho, ale když si spočítáte pro a proti, zjistíte, že cena je více než odpovídající. Navíc vzhledem k dlouhé životnosti LED žárovek se jedná o jednorázovou investici. Tudíž nebudete kupovat tyto žárovky každý rok, jako to bylo běžné u vláknových typů, ale třeba jen jednou za pět let .